Skip to main content

Governance structure and Board membership – 1 April 2020 to 31 March 2021

Governance structure and Board membership – 1 April 2020 to 31 March 2021

Founder
Robert Baden-Powell, OM,
First Baron Baden-Powell of Gilwell

Patron
Her Majesty The Queen

Presidents
His Royal Highness The Duke of Kent,
KG, GCMG, GCVO

Her Royal Highness The Duchess of Cambridge

Vice Presidents
The Rt. Hon. The Earl of Airlie, KT,
GCVO, PC

John Beresford CBE
(deceased December 2020)

Wayne Bulpitt CBE

Peter Duncan

George Purdy CBE

Chief Scout
Lt Col (Hon) Bear Grylls RM OBE

The Board of Trustees

The percentages indicate the number
of eligible Board meetings each
member attended.

1 = Finance Committee Member
2 = Strategy and Delivery
Committee Member
3 = Nominations and Governance
Committee Member
4 = People and Culture
Committee Member
5 = Safeguarding
Committee Member
6 = Safety Committee Member

The below Committees disbanded September 2020

7 = Risk Committee Member
8 = Operations Committee Member

Trustees (voting)
Mike Ashley (100%) 1, 4
Treasurer (from September 2020)

Gordon Boyd (100%) 1, 4
Treasurer (until September 2020)

David Branagh (75%) 1, 7

Craig Dewar-Willox (100%)5

Nicola Gamlen (75%) 1, 3

Graham Haddock (100%) 3

Sue Harris (100%) 5,8
(until September 2020)

Gareth Jones (100%) 3, 7, 8

Dr Ann Limb CBE DL, (100%) 3
Chair of the Board

Ella MacLeod (100%) 1
(from September 2020)

Matt Mills (100%) 3, 7
Vice Chair of the Board (until
September 2020)

Kieron Moir (100%) 2, 6, 8
Vice Chair of the Board (from
September 2020)

Peter Oliver (100%) 2
(from September 2020)

Caroline Pearce (100%) 4

Ashley Russell (100%) 3
(until September 2020)

Lexie Sims (50%) 4

David Sandall (100%) 5

Jane Simpson (100%) 6

Busola Sodeinde (100%) 1, 4
(co-opted from March 2020)

Liz Walker (100%) 3
(from September 2020)

Rhiannon Wells (100%)3, 8

Michael Wood-Williams (100%) 1, 7

Ollie Wood (100%) 2, 3, 8
UK Youth Commissioner

Tim Kidd OBE (100%) 2, 3, 8
UK Chief Commissioner

Matt Hyde OBE (100%) 2, 3
Chief Executive

Right of attendance (non-voting)
The Chief Scout, the Deputy Chief Scout, the International Commissioner, any Country/Regional/ County/Area Commissioner or Chair and
Chief Commissioner

Invited to attend (non-voting)
David Hamilton
Director of Communications and Marketing (until March 2020)

Dominic Nutt
Interim Director of Communications
and Marketing
(from March–September 2020)

Chloe Kembery 2
Director of Communications
and Marketing
(from September 2020)

Mark Hislop 2
Director of Commercial Services

Ross Maloney 2, 8
Deputy Chief Executive and Chief Operating Officer

Yvonne Smithers 1
Chief Financial Officer
(until July 2020)

Kris Murali 1, 2
Director of Finance and Resources
(from June 2020)

Margaret Giles 7
Company Secretary

In addition to its Trustee members as indicated above, each Board Committee, except the Nominations and Governance Committee, has one or more non-Trustee members appointed for their specialist skills and at least one member who’s under the age of 25 years.